2021 Ford F-150 özellikleri ve teknoloji sahipleri zevk ve rekabet stump amacı

Milyonlarca pikap sevenler Amerika’nın en çok satan araç yeni sürümü ilk bakışta var, F-150, Ford online ortaya zaman.

İçte ve dışta yapılan değişiklikler arasında yeni bir gövde, eller serbest otoyol sürüşü ve kamp alanı jeneratörü olarak iki katına çıkan hibrit modelden, ön koltuğu ve bagaj kapağını faturaların e-postayla postalanmasından kesme plakalarına kadar her şey için çalışma alanlarına çeviren bir kaydırıcıya kadar her şey yer alıyor.

Telefonlar ve çevrimiçi bilgiler için güncelleştirilmiş bağlantı resmi tamamlar.

Sıfırdan yeni, the 2021 F-150 Ford’un franchise araç alüminyum gövde panelleri kabul bu yana ilk büyük güncelleme 2015 model yılı. Bu pikap olduğu gibi, ’21 F-150′s vücut alüminyumdan yapılmıştır. Çerçevesi tamamen kutulu yüksek mukavemetli çeliktir.

F-150’s boyutları biraz daha geniş parça dışında, hemen hemen değişmeden.

Ford sınıfının en iyisi güç ve çekme yeteneği vaat ediyor. Rakamlar, satışların bu yıl ne zaman başlayacağına daha yakın olacak.

Üretim Kısa bir süre Ford’un Michigan’da yayılan Rouge kompleksinde başlayacak, Kansas City dışında ikinci bir bitki takip, Missouri.

F-150 sahipleri gibi olmalıdır özellikleri listesinde yüksek:

Hibrid model bir jeneratör olarak iki katına
Bu yıl satışa sunulacak bir hibrid modeli üreten bir jeneratör olarak iki katına çıkacak 2.4 için 7.2 kilowatts – yeterli bir şantiye araçları, lüks bir kamp alanı veya bir karartma içinde evinizle dolu güç. Jeneratör ayrıca siz araba kullanırken araçları şarj edebilir.

Hibrid bir twin-turbo 3.5L V6 motor kullanır, 35 kilowatt elektrik motoru ve kabin altında çerçeveye cıvatalı bir bavul büyüklüğünde lityum-iyon pil. Melez tüm döşeme seviyelerinde mürettebat kabin F-150s satışa sunulacak.

Ford da olmayan hibrid F-150s bir jeneratör seçeneği sunacak.

Yataklı koltuklar
King Ranch, Platin ve Limited modelleri isteğe bağlı Max Yaslanma ön koltuklar 180 derece düz katlayın ve makul rahat şekerlemeler için yastıkları ayarlayın.

Eller serbest otoyol sürüş
F-150 eller serbest karayolu sürüş ile Tesla bir daha iyi gider, bir özellik şimdiye kadar cadillac lüks araçlar tarafından sunulan şimdiye kadar. Gelecek yaz düzgün donanımlı F-150’ler için havadan yazılım güncellemesi ile sunulan sistem, ABD ve Kanada’da bölünmüş otoyolların 100.000 milden fazla üzerinde çalışacaktır. (Tesla’nın Otomatik Pilot güvenlik için direksiyon üzerinde sürücünün ellerini gerektirir.)

En azından başlangıçta, araç bir römork çekerken sistem çalışmaz.

Yeni bir görünüm
F-150 11 ızgara stilleri sunacak, farklı bir duruş için ön çamurluklar ve sıkışmış kapılar kaldırdı. Standart aktif ızgara kepenkleri yakıt verimliliğini artıracak, ve aktif bir ön hava baraj daha düşük olacak 40 mil, düşük hızlarda kısmen geri çekme ve tamamen off-road için.

C-kelepçe tarzı çalışma ışıkları F-150’yi tanımayı kolaylaştırmalıdır.

Ford sunacak 13 jantlar, 17 ila 22 inç.

Büyük ekran, bayrak sallayan iç
Bir 12-inç dokunmatik ekran satışların% 50’den fazla muhasebe modelleri standart olacak, XLT Lux yukarıda her şey. Ford, tablet boyutu ekranın peyzaj oryantasyonu ram pikap kullandığı dik portre oryantasyonu daha araçlar için daha uygun olacağına inanıyor diyor. 8-inç dokunmatik ekran alt modellerde standart olacaktır. F-150, hacim, atonlama, fan ve sıcaklık için kullanımı kolay kadranları (iş eldivenlerini yerleştirmek için daha büyük) korur.

Gösterge panelinin yan tarafındaki bir çift kazınt krom ABD bayrağı, kapı açık olduğunda yolcuları selamlar. XLT modeli de iç kapı panelleri detroit aplik bir harita olacak.

İş dostu kabin ve bagaj kapağı
F-150 kabinleri dizüstü bilgisayarlar karşılamak için büyük bir orta konsol yer alacak. Vites değiştirici konsola katlanır ve diğer pikaplarda olduğu gibi dizinizde dengelemek yerine dizüstü bilgisayarınızı yere koymak için yeterli alan oluşturur. Tezgah koltuklu F-150’ler, kolona monte edilmiş bir kaydırıcı ve aynı zamanda dizüstü bilgisayar barındıracak büyüklükte bir katlanabilir orta konsola sahip olur.

Arka koltuğun altında kilitlenebilir bir saklama kutusu mevcuttur. Büyük nesneler için düz yük zemini oluşturmak için saklanır.

Bagaj kapağı birkaç basit, iş dostu değişiklikler içerir. Onun iç yüzeyi dahili bir cetvel, kalemler için cepler ve evrak için ışıklı vardır. Diğer cepler C-kelepçeleri barındıracak şekilde tasarlanmıştır, bagaj kapağına monte edilmiş kramponlar ise şişe açacağı olarak iki katına çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir