Cleveland belediye başkanı coronavirus dalgalanma ortasında kamu yüz maskeleri görev

CLEVELAND, Ohio — Cleveland Belediye Başkanı Frank Jackson Cuma günü coronavirus yayılmasını yavaşlatmak için kamusal alanlarda yüz maskesi giymek insanlar zorunluluğu bir emir imzaladı.

Para cezaları taşıyan tedbir Cuma akşamı yürürlüğe girecek ve halka açık 4 Temmuz kutlamaları sırasında uygulanacak.

Cuyahoga İlçesi İcra Armond Budish de Cuma günü o Ilçe genelinde kamusal alanlarda maskeleri görev için Salı günü İlçe Meclisi bir tedbir tanıtacak “dedi.

Jackson yaptığı açıklamada, “Cleveland şehri genelinde koronavirüs vakalarındaki ani artış, maskelerin zorunlu kullanımını garanti ediyor.” dedi. “Clevelanders bu kritik uyarılar ve önleme çabaları dikkate yoksa, etkileri ekonomi ve en önemlisi, bireyler ve aileler için felaket olacaktır. Kimsenin bu virüse karşı bağışıklığı yok.”

Hareket, kentin bugüne kadarki en yüksek tek günlük yeni COVID-19 vakasını kaydettikten bir gün sonra geldi. Cincinnati, Columbus ve Dayton’dan sonra Cleveland’ı Ohio’nun en büyük beş şehrinden dördüncüsü yapıyor.

Sipariş, işletmeler, restoranlar da dahil olmak üzere kamusal alanlarda veya kamusal alanlarda ki tüm insanların maske takmasını ve maksimum kapasitenin yüzde 50’si oranında herhangi bir bar, restoran veya eğlence mekanındaki kapasiteyi sınırlamasını zorunlu kılmaktadır. Bu kuruluşlar aynı zamanda sosyal uzaklaştırma standartlarına da uymak zorundadır.

Jackson ve Cleveland Şehir Konseyi Başkanı Kevin J. Kelley cuma akşamı telefon toplantısında belediye başkanının Jackson’ın Mart ayında yayınladığı ve 31 Temmuz’a kadar uzattığı sivil olağanüstü hal ilanı uyarınca görev süresini düzenleme yetkisine sahip olduğunu söyledi. Ancak Kelley, Konseyin 15 Temmuz’daki toplantısında yapmayı planladığı bu emri ihlal ettiği için gerçek cezalar veren bir yasayı geçirmesi gerektiğini söyledi.

Konseyin dikkate alacağı cezalar şunlardır:

Restoranlar ve barlar da dahil olmak üzere sosyal mekanların müşterilerine maske takmadıkları için 25 dolarlık bir atıf verilecek.
Çalışanlarmaske takmadığı için 50 dolar ceza alacaklar.
Sosyal mesafe kurallarını uygulamayan mekanlar ve yüzde 50 doluluk sınırını ihlal eden işletmeler, ilk ihlal için 3.000 dolar ve sonraki her ihlal için 5.000 dolar para cezasına çarptırılacak. Maksimum kapasite emirlerini iki kez ihlal eden herhangi bir işletmenin kapatılması emredilecektir.
Kentin 10’dan fazla kişinin toplanması yasağını ihlal eden sakinleri veya mülk sahipleri, ilk olay için 150 dolar ve sonraki her olay için 300 dolar ceza alacak.
Jackson, konsey yasayı geçirene kadar, kentin polis ve halk sağlığı departmanı çalışanlarının uygun olmadığı düşünülen kişilere uyarıda bulunacağını söyledi.

Kelley, “Amacımız cezayerine uymaktır.” dedi.

Belediye Meclis Üyesi Tony Brancatelli Cuma günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, konseyin 15 Temmuz toplantısında yasa önermeyi planladığını açıkladı.

Kelley ve Konseyin Sağlık ve İnsan Hizmetleri Komitesi’ne başkanlık eden Meclis Üyesi Blaine Griffin, Cuma akşamı yayınladıları ortak bildiride Konsey’in “bu eşi görülmemiş salgın sırasında Belediye Başkanı Jackson’ın kararlarının arkasında durduğunu” ve 15 Temmuz’da gerekli her türlü önlemi alacağını söyledi.

Budish yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Maske takmak, hayat kurtarmak ve Cuyahoga County’de COVID-19’un yayılmasını önemli ölçüde azaltmak için yapabileceğimiz küçük bir fedakarlıktır.”

Ohio Gov Mike DeWine bir Tweet Cuma akşamı jackson’ın sipariş “doğru hareket olduğunu söyledi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir