Cleveland Indians takım adı ile ilgili ‘ileriye doğru en iyi yolu belirlemek’ için

CLEVELAND, Ohio – 2020 Major League Baseball sezonu üç hafta içinde başlayacak ayarlanır. “Kızılderililer” adı altında oynayan Cleveland takımının oynadığı son takım olabilir mi?

Kulübün Twitter hesabından yapılan açıklamada, takım yetkilileri “takım adımızla ilgili en iyi yolu belirlemek için topluluğumuzu ve uygun paydaşları bir biriyle meşgul etmeye kararlı olduklarını” belirttiler.

Ama bu cleveland kızılderililerinin günlerinin sayılı olduğu anlamına mı geliyor?

Ekip yaptığı açıklamada, “toplumda olumlu bir etki yaratmaya kararlı olduğunu” ve sosyal adalet ve eşitliği ilerletme sorumluluğunu benimsediğin altını koydu. Hintliler adı hayranlarına bağlayan en görünür yollarından biridir.
Washington stadyumusponsoru FedEx’in bu hafta ki çağrısı, Redskins yetkililerinin franchise adlarını iç sel olarak gözden geçirmeye karar vermelerine yol açtı. Oyuncular yaz eğitim kampının ilk günü için Progressive Field rapor olarak Hintliyetkililer Cuma günü kendi iç konuşmaları başladı.

Kulüpten yapılan açıklamada, “Bu konularda örgütsel olarak devam eden görüşmeler yaptık.” ifadesi yer alıyor. “Toplumumuzda ve ülkemizde yaşanan son toplumsal huzursuzluk, sosyal adalet konularında bir örgüt olarak gelişmeye devam etmemiz gereğinin altını çizdi.”

George Floyd’un mayıs ayında Minnesota polisinin gözetimindeyken ölümünün ardından yaşanan sivil huzursuzluk ve barışçıl protestolar, o tarihten bu yana ülke çapında kapsamlı bir toplumsal değişime yol açtı. Black Lives Matter gibi gruplar gündemlerinin ulusal sohbette ön plana itildiğini görürken, genellikle ırksal duyarsız olarak görülen spor franchise isimleri yle ilgili tartışma zamanlaması hız kazandı.

Indians organizasyon içinde bir kaynak cleveland.com geç Cuma günü kulüp bu yıl adını değiştirmeyeceğini belirtti. Ama konuşmaların devam ettiğinin ortaya çıkması “Kızılderililer” ismindeki örgütsel değişimin ilk göstergesidir.

Ocak 2019’da, sahibi Paul Dolan The Plain Dealer’dan Terry Pluto’ya “Kızılderili adını tutma konusunda kararlı olduğunu” ve MLB Komiseri Rob Manfred’in bu isme “benzer şekilde destek verdiğini” söyledi.

O tarihte Dolan, “Evet, bazı insanlar bu konuda gürültü yapmaya devam edecek, fakat kullanımı beni rahatsız etmiyor.” dedi. “Komiser bu ismin kullanımından rahatsız değil. İsmin devam edeceğinden eminiz.”

Amerikan Ligi’nin sekiz charter franchise biri, Cleveland’ın büyük lig kulübü 1901 yılında, 1915 önce Bluebirds, Broncos ve Naps isimleri altında oynarken kuruldu Kızılderililer lakap kabul edildi.

Takımın 2020 medya rehberine göre, 1915’te, sahibi Charles W. Somers Cleveland beyzbol yazarlarını yeni bir kulüp adının seçimine yardımcı olmaya davet etti. Yazarlar öneriler için okuyucularına talep etti. Bu süreçte “Cleveland Indians” adı seçildi.

2018 yılında kulüp, 50 yaşındaki Chief Wahoo logosunu kullanmaktan uzaklaştı. Bu değişiklik, manfred’in Cleveland’da 2019 All-Star Maçı’nı fidye olarak ödemesine bağlandı. Ama Manfred ve Dolan, Wahoo’nun ölümü yle ilgili bir karşılık olmadığında ısrar etti.

Bu arada, Perşembe günü Amerika Beyzbol Yazarlar Derneği üyeleri kenesaw Mountain Landis ve JG Taylor Spink önemli ödüller bu vücut yıllık oy isimleri kaldırma dikkate istendi.

Landis ve Spink’in ırkçı görüşleri son haftalarda en değerli oyuncu ödülü sahipleri ve BBWAA üyeleri tarafından incelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir