Ohio 50 yaşındakiler koronavirüs aşısı için ne zaman uygun olabilir?

Gov. Mike DeWine Pazartesi günü yaptığı açıklamada, devletin bu yaşlardaki talep yeterince dolana kadar 65 yaş ve üstü insanlara koronavirüs aşısı sunma konusunda istikrarlı olmayı planladığını söyledi.

DeWine’in Pazartesi günkü koronavirüs brifinginde vali, aşı için eyaletin 1B aşamasında olan bu yaş dilimindeki insanlarla ilerleme kaydedildiğini söyledi. Ancak koronavirüs ölümlerinin bu kadar büyük bir kısmı yaşlılara olduğu için, devlet kimin uygun olduğunu genişletmeyecek ve aşının zaten sınırlı olan tedarikini potansiyel olarak zorlayacaktır.

DeWine, “İlerlerken, yaş ölümün en iyi göstergesidir – ölüm olasılığı”, dedi. “65’te tutacağız. İnsanların o yaş grubunda aşı olabileceklerini öğrenene kadar 65’te tutacağımızı çok açık bir şekilde belirtmek istiyorum. Daha sonra 60’a gideceğiz, orada tutacağız, sonra 55’e gideceğiz, tutacağız, sonra 50’ye gideceğiz.”

DeWine, uygunluğun ne zaman genişleyebileceği konusunda zor bir randevusu veya rakamları olmadığını söyledi.

“Bilmiyoruz, ama bu birkaç hafta meselesi. 3 hafta da olsa, 4 hafta da olsa, şu anda bildiğimizi sanmıyorum. Bu yüzden bir tarih belirlemiyorum,” diyor DeWine. “Çok, çok açık olmak istiyorum. O noktaya geldiğimizde anlayacağız. Ve bu şekilde 65 yaş ve üstü insanların aşılarını yaptırabildiklerini bileceğiz.”

Koronavirüs aşısının sınırlı mevcudiyeti, devletleri aşıya kimin ve ne zaman erişecek konusunda karar vermeye zorladı. Hastalığın yaşlılar için artan ölümcüllüğü nedeniyle Ohio, 80 yaş ve üstü insanlar için erken erişim ayırdı ve bu eşiği 65 yaş ve üstü kişilere ulaşana kadar haftada beş yıllık artışlarla düşürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir